EC > GATE 2016 SET-2 > Semiconductor Physics
Consider a region of silicon devoid of electrons and holes, with an ionized donor density of Nd+=1017cm-3. The electric field at x=0 is 0 V/cm and the electric field at x=L is 50 kV/cm in the positive x direction. Assume that the electric field is zero in the y and z directions at all points.
Given q=1.6×10-19 coulomb, ε0=8.85×10-14F/cm, εr=11.7 for silicon, the value of L in nm is

Correct : 33.5
Similar Questions
For non-degenerately doped n-type silicon, which one of the following plots represents the temperature (T) dependence of free electron concentration (n)?
The free electron concentration profile n(x) in a doped semiconductor at equilibrium is shown in the figure, where the points A, B, and C mark three different p...
A non-degenerate n-type semiconductor has 5% neutral dopant atoms.
Its Fermi level is located at 0.25 eV below the conduction band (EC) and the donor energy le...
Total Unique Visitors
Loading......